O blogu

Blog jest poświęcony historii sztuki średniowiecznej. Teksty, które poniżej przeczytacie, będą dotyczyć eksponatów przechowywanych w Gemäldegalerie oraz w Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst w Berlinie.

wtorek, 3 czerwca 2014

Złoto, powaga i nawracanie niewiernych

Ugolino da Siena
Święci Jan, Paweł i Piotr:

   Jest to element retabulum z kościoła Santa Croce z Florencji. Namalowany temperą prawdopodobnie około roku 1325. Każda (prawie każda) ma wymiary 135 x 56,5 cm. Obecnie obiekt znajduje się w Gemäldegalerie w Berlinie.

* Pierwsza kwatera uzmysławia nam powagę tego dzieła, niemal natychmiast kierując spojrzenie widza na wyraz twarzy, przejmujący. Przytłaczająca staje się refleksja, którą wyraża spojrzenie w dal, jednakże należy tu się głównie skupić na symbolice koloru. Czerwony symbolizuje męczeństwo. Szata okala ciało i poprzez kontrast eksponuje zwój, pochodzący z Pisma Świętego. Zmierzwione włosy i odzienie ze skóry zwierzęcej zwraca uwagę na samą postać Jana Chrzciciela - proroka pochłoniętego swoją misją nawracania zagubionych owieczek. 
* Druga kwatera z kolei jest bardziej stonowana i ukazuje św. Pawła trzymającego w prawej ręce miecz a w lewej księgę. Powaga przedstawienia jest tu podkreślona nie tylko obecnością broni białej, ale również przez ciemne, wręcz neutralne kolory szat. Skupienie na twarzy św. Pawła jest tu znakomicie przedstawione i jak najbardziej oddaje jego chęć nawracania niewiernych pogan.
* Trzeci z kolei to św. Piotr o czym świadczą klucze w jego dłoni oraz księga. Tak naprawdę to przedstawienie tych dwóch świętych jest typowe dla ikonologii. Św. Paweł - jak zawsze półłysy z zarostem ciemnym, Św. Piotr mniej łysy, o siwej brodzie. ma on ten sam wzrok - wzrok pragnącego nawrócić wszystkich na świecie na religię jezusową.

Nad każdym świętym są anioły z orszaków niebiańskich, a nad nimi popiersia (po 3 dla każdego, oprócz Św. Piotra).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz