O blogu

Blog jest poświęcony historii sztuki średniowiecznej. Teksty, które poniżej przeczytacie, będą dotyczyć eksponatów przechowywanych w Gemäldegalerie oraz w Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst w Berlinie.

sobota, 24 maja 2014

Artyści: Hans Memling


Hans Memling ur. ok. 1435 w Seligenstadt, zm. 11 sierpnia 1494 w Brugii) – malarz niderlandzki pochodzenia prawdopodobnie niemieckiego. Przypuszczalnie,  nauki pobierał u Stephana Lochnera w Kolonii,  u Rogiera van der Weydena w Brukseli. Od 1465 pracował w Brugii i tam też, od roku 1467, był członkiem gildii św. Łukasza. Wiadomo, że około roku 1480 należał do najbogatszych mieszkańców tego miasta, prowadził znakomicie prosperującą pracownię, w której zatrudniał wielu uczniów i pomocników.

Pod koniec XVIII stulecia powstała legenda dotycząca osoby malarza - głosiła ona, jakoby Memling miał był żołnierzem służącym w armii Karola Śmiałego. Opowieść głosiła, że artystę naleziono rannego na progu szpitala św. Jana w Brugii, on zaś, aby odwdzięczyć się za otrzymaną opiekę postanowił pozostać na usługach tej instytucji. Za sprawą tej legendy malarz zaskarbił sobie ogromny szacunek wśród niemieckich romantyków na początku XIX w.

Motyw Madonny z Dzieciątkiem stanowi temat bardzo często przez niego podejmowany (np. Dyptyk Maartena van Nieuwenhove, Matka Boska ze św. Antonim Pustelnikiem, Dyptyk Celliera i liczne inne). Oprócz scen religijnych, Memling tworzył także znakomite portrety (np. Tommasa Portinari i Marii Baroncelli, czy Portret mężczyzny z listem).

Hans Memling – autoportret (fragm. Tryptyku Rodziny Donne


Żeby zobaczyć dzieła Memlinga, nie trzeba wyjeżdżać za granice - kolekcja Muzeum Narodowego w Gdańsku może poszczycić się jednym z największych dzieł mistrza z Brugii - "Sąd Ostateczny".
Więcej informacji "u źródła":




P.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz