O blogu
Blog jest poświęcony historii sztuki średniowiecznej. Teksty, które poniżej przeczytacie, będą dotyczyć eksponatów przechowywanych w Gemäldegalerie oraz w Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst w Berlinie.
sobota, 24 maja 2014
Ołtarz z Wurzach Hansa Multschera
W Gemäldegalerie można zobaczyć osiem malowanych, równoimiennych kwater (140x150cm), będących częściami XV wiecznego tryptyku nazywanego „Ołtarzem z Wurzach” (Wurzacher Altar). Część środkowa, perdella i zwieńczenie nie zachowały się do dziś, w XVIII wieku tryptyk uległ dekompletacji. Prawdopodobnie zaginiona tablica ukazywała scenę Ukrzyżowania.
Ołtarz zamknięty prezentuje sceny Boże Narodzenie i Pokłon Trzech Króli oraz Zesłanie Ducha Świętego i Zaśnięcie Marii. Na awersach zaś znajdują się Modlitwa w Ogrojcu, Chrystus przed Piłatem oraz Niesienie krzyża i Zmartwychwstanie.
Jest to przykład gotyckiego malarstwa tablicowego, dzieło zachwyca bogactwem kolorów oraz ładunkiem emocji na twarzach postaci. Hans Multscher w ołtarzu z Wurzach rezygnuje z uroczystego charakteru scen nadając im ton w pełni rzeczywisty. Mistycyzm i idealizacja ustąpiły miejsca realizmowi - figury są pełne przerażenia, ich twarze pospolite. Hans Multscher uważany jest za jednego z pierwszych gotyckich przedstawicieli realizmu, znanego także w literaturze jako styl łamany Mimo że początkowo artysta opierał się na kanonie stylu pięknego, porzucił idealizm, odtąd zmierzał do surowego realizmu, nie stroniącego od ukazywania brzydoty postaci. Przedstawienie brzydoty możemy zaobserwować w twarzach oprawców na „Ołtarzu z Wurzach” – artysta ukazał je jako odpychające, przerażające.
Autortwo Hansa Multschera potwierdza inskrypcja zachowana na tablicy ze sceną Zaśnięcia Marii. Napisane w języku staroniemieckim zdanie brzmi następująco: bitte got für hanssen muoltscheren vo richehove burg ze ulm haut dz werk gemacht do ma zalt MCCCXXXVII (Prośmy Boga o [łaskę dla] Hansa Multschera z Reichenhafen, mieszczanina Ulm, który wykonał dzieło roku 1427).
Nazwa dzieła wywodzi się od miejscowości Bad Wurzach w Szwabii, w tym rejonie działał Hans Multscher.
J.D.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz