O blogu

Blog jest poświęcony historii sztuki średniowiecznej. Teksty, które poniżej przeczytacie, będą dotyczyć eksponatów przechowywanych w Gemäldegalerie oraz w Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst w Berlinie.

sobota, 24 maja 2014

Niezwykła mozaika



Ikona mozaikowa: Chrystus Miłosierny, mozaika ze szkła i kamienia naturalnego w wosku na desce, 74,5 cm x 52,5 cm, numer identyfikacyjny 6430, zbiory Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst


To niezwykłe dzieło sztuki o pochodzeniu stylistycznym z Konstantynopola powstało w pierwszym kwartale XIIw. Chrystus jest przedstawiony jako Pantokrator, ubrany w zwykłe szaty (chiton i płaszcz), a z lewej strony trzyma zamkniętą księgę Ewangelii, której okładkę ozdobiono drogimi kamieniami i perłami. W prawej dłoni, wyłaniającej się spod płaszcza dzierży  ledwie dostrzegalny pierścień, którym  wykonuje gest błogosławieństwa. Płaski, złoty nimb krzyżowy otacza wydłużoną, trochę zmęczoną i apatyczny twarz Pantokratora. Po obu stronach nimbu widoczne są napisy, w tym skrót Jezus Chrystus i dopisek „Bóg miłosierny”.  Całe przedstawienie  jest subtelnie modelowane za pomocą dobrze ustrukturyzowanych płytek mozaikowych oddających najdelikatniejsze nawet przejścia tonalne. Rozmiar ikony wskazuje, że zajmowała ona czołowe miejsce w ikonostasie. Wśród nielicznych zachowanych mozaikowych ikon wielkoformatowych jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych przykładów.

Mozaika ta wywarła na mnie duże wrażenie i myślę, że będąc w Berlinie powinien to być jeden z obowiązkowych do zobaczenia punktów.

K.B



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz