Złota płyta z wizerunkiem kobiety pod arkadami, 3,6 x 3,15cm, numer identyfikacyjny 9606, zbiory Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst
Patrząc pierwszy raz na ten arkusz dekoracyjny można odnieść
wrażenie, że to nic innego jak tylko fragment pomiętego, złotego papieru. Jest
to jednak złota karta, datowana na IV-VIw., pochodząca z obszaru Imperium
Bizantyjskiego, ważąca zaledwie 1,52 g.
Silnie pomarszczona złota płytka jest płaskorzeźbiona. Widoczne są dwie karbowane kolumny wspierające konstrukcję ozdobną, przypominającą łuk triumfalny. Pod łukiem wyrzeźbiona jest stojąca w wykroku postać, odwracająca głowę w lewo, ubrana w chiton i himation. W prawej ręce trzyma kilka roślin, a na prawo od jej głowy dostrzec można ośmioramienną gwiazdę.
Prawdopodobnie jest to przedstawienie Demeter, niosącej snop pszenicy z typowymi pierzastymi owocostanami. Inskrypcja po obu stronach figury wyraża prośbę o łaskę bogini i dowodzi, iż złota płytka miała najprawdopodobniej funkcję wota dziękczynnego lub amuletu. Sanktuarium Demeter w Pergamonie znajdowało się na południowym stoku wzgórza i było co najmniej od IV wieku p.n.e do późnego okresu rzymskiego w użyciu. Pochodzenie tego złota arkusza z sanktuarium nie jest jednak poparte, ponieważ poszczególne formy architektury i liter używane były w późniejszym okresie rzymskim.
Złota płyta z wizerunkiem kobiety pod arkadami wpadła mi w oko podczas przeglądania strony muzeum. Niestety nie udało mi się odnaleźć tego okazu wśród ogromnej ilości zbiorów Skulpturensammlung und Museum für Byzantinische Kunst. W porównaniu do innych wystawianych tam złotych płytek myślę, że zrobiłaby na mnie największe wrażenie.
K.B
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz